تبلیغات
الفبای زندگی - اختلال ناخن جویدن چیست؟(2)
الفبای زندگی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب منناخن جویدن یكی از اختلالاتی است كه اغلب در كودكان و گاهی بزرگسالان دیده می شود این عمل مانند انگشت مكیدن به طور ناخودآگاه صورت می گیرد یعنی افراد مبتلا به این اختلال هنگام جویدن ناخن متوجه عمل خود نیستند . بعضی از افراد به جویدن ناخن و بعضی دیگر به جویدن اطراف ناخن می پردازند و عده ای هم هر دو عمل را انجام می دهند
اما شروع این اختلال
احتمالاً این اختلال از
۴ یا ۵ سالگی شروع می شود ولی در سنین ۸ تا ۱۲ سالگی بیشتر دیده می شود . بر اساس تحقیقات انجام شده ناخن جویدن بیش از سایر اختلالات در میان دانش آموزان مدارس شایع است و این اختلال در بین دخترها بیشتر از پسرها است . بر اساس تعریف های پزشكی ،‌این عمل به افراد اجازه می دهد تنشهای عصبی خود را كاهش دهند و برایشان مثل آرامبخش عمل می كند این مشكل در افراد نشاندهنده نوعی اختلال ساده است كه نوجوانان ناآرام با آن دست به گریبانند .

علت ناخن جویدن 

ناخن جویدن ممكن است علتهای زیادی داشته باشد ولی مهمترین علت آن بدین قرار است
به نظر روانشناسان كودكانی كه ناخن های خود را می جوند : بی قرار ، مضطرب و ... دارای انرژی زیادند و به طوریكه حتی در خواب نیز آرامش ندارند . این افراد مضطرب و عصبی در موقع صحبت كردن یا انتظار كشیدن با انگشتان خود و یا با وسیله ای دیگر بازی می كنند . عده ای دیگر نیز اعتقاد دارند كه سوء تغذیه و كمبود ویتامین a در بعضی از كودكان ، آنان را دچار حالت عصبی می كنند كه این امر موجب جویدن ناخن شود توسط فرد عصبی می شود
ترس و دلهره از علتهای دیگر این اختلال است
كودكانی كه شاهد درگیری والدین خود هستند یا هنگام امتحانات مدرسه یا درس رسیدن معلم یا هنگام دیدن فیلم ترسناك ، دچار ترس و دلهره می شوند كه برای تسكین خود ، ناخودآگاه شروع به جویدن ناخن می كنند همچنین این عمل در كودكانی كه والدینشان ناآگاهانه و به بهانه های مختلف در آنها ایجاد ترس می كنند زیاد دیده می شود به عنوان مثال وقتی والدین به كودك خود می گویند اگر گریه یا اذیت كنی می گویم لولو تو را بخورد یا ترساندن او از دكتر و آمپول از شیوه های غلطی است كه والدین برای ساكت كردن كودك اعمال می كنند . این شیوه های غلط می تواند سبب اختلالات زیادی از جمله ناخن جویدن شود
چنانچه یك یا هر دو والدین ، عادت به ناخن جویدن داشته باشند احتمال آن كه كودك آنها نیز به این عادت مبتلا شود بیشتر از كودكانی است كه والدین آنها دچار این اختلال نیستند . كودكان می آموزند و می بینند كه پدر و مادر آنها به هنگام ناراحتی این عمل ( جویدن ناخن ) را انجام می دهد از این رو یاد می گیرند برای رفع ناراحتی خود به این عمل بپردازند . بعضی از كودكان نیز این عمل را از دستان خود تقلید می كنند زیرا نفوذ دوستان بسیار زیاد است و ممكن است كم كم تحت تاثیر دوست خود قرار گیرد .

پیشگیری از جویدن ناخن

اولین باری كه متوجه می شوید كودكتان ناخنهایش را می جود ، می توانید قبل از آنكه به یك عادت ریشه دار و تثبیت شده تبدیل شود ، یك برنامه پیشگیری عادت را جهت ترك این رفتار شروع نمایید . می توان با كوتاه كردن ناخنهای كودكتان از بروز این عمل جلوگیری كنید . ناخن های زبر و ناهموار كمتر كودك را جهت انجام این عادت اغوا می كند البته باید دانست سرزنش كردن یا مورد تمسخر قرار دادن كودكی كه تازه ناخن جویدن شروع كرده می تواند انجام این عادت را افزایش دهد . بنابراین قبل از شروع هرگونه كشمكش كه عملاً باعث شكست شما می شود ، سعی كنید از جهت دیگری به این مسئله نزدیك شوید به عنوان مثال می توان از روش تمجید استفاده كنید ، زمانی كه كودكتان با دستهایشان كاری سودمند و سازنده انجام می دهند به آنها توجه كنید و به آنان بگویید از اینكه می بینید ناخنهایشان را نمی جوید ، شاد و خوشحال هستید و زمانی كه این عادت را انجام می دهند ، آنان را نادیده بگیرید . همچنین می توانید برای كودكان من بالاتر ( حداقل
۵ ساله ) كار را با یك بحث متقاعده كننده دربارة مضرات ناخن جویدن شروع كنید . به كودكان نشان دهید زمانی كه ناخن زیاد جویده شود چقدر می تواند دردناك باشد ، به آنها بگویید كه ناخن های جویده شده به ظاهر دستها صدمه می زند و كودكانی كه دچار این عادت هستند زمانی كه بزرگ شدند در پیش دوستانشان احساس خجالت خواهند كرد زیرا ناخن هایشان خیلی كوتاه و كلفت به نظر خواهد رسید !

روش درمان

بعضی از مادران می ترسند كه جویدن ناخن سبب ناراحتی معده و بیماری كودكشان شود همچنین خوردن اطراف ناخن جلوه بدی دارد بنابراین به روشهای مختلف مانند : سرزنش ، تهدید ، تنبیه ، بستن و مالیدن مواد تلخ و بدمزه به انگشتانی كه ناخن هایش جویده می شود متوسل می شوند تا كودك این عادت را ترك كند . اما باید دقت كنیم این اعمال نه تنها باعث ترك عادتش نشده بلكه او بیشتر به این عمل پرداخته و احتمالاً اختلالات دیگر نیز شده است . والدین باید بدانند جویدن ناخن ناخودآگاه و تحت فشار عصبی یا برحسب عادت صورت می گیرد و باید با توجه به علل و رفع آنها به درمان آن پرداخت پس والدین باید چه كارهایی انجام بدهند
اول از همه باید به دنبال علت پرداخت كه چه علتی باعث این عمل در كودك شد همچنین نباید انتظار داشته باشیم كه یكباره این عادت ترك شود بلكه قدم به قدم باید جلو رفت
چون ناخن جویدن ناخودآگاه و بر اثر فشار اضطراب درونی صورت می گیرد لذا باید عامل اضطراب را از میان برد
اوقات فراغت فرد مبتلا را با فعالیتهای مورد علاقه او از جمله فعالیتهای هنری ، ورزشی پر كنید ، این فعالیتها می تواند در كم كردن و ترك این عادت موثر باشد
هر بار كه كودك در ترك عادتش موفقیتی بدست آورد او را تشویق كنید و این امر باعث می شود كه در ترك عادتش تشویق شود .
كودك را به خاطر این عمل نترسانید و یا تنبیه نكنید و یا اینكه از داروهای تلخ و فلفل استفاده نكنید زیرا این اعمال باعث احساس گناهكاری و اضطراب در فرد می شود و باعث بیشتر شدن این عمل می شود و یا حتی ممكن است باعث بوجود آمدن اختلالات دیگر شود
در مورد پیامدهای مثبت و منفی عادت ناخن جویدن ، با كودك صحبت كنید . با قرار دادن آینه در مكان هایی كه كودك بتواند خودش را در حال ناخن جویدن ببیند ، آگاهی او را بالا ببرید و روش درمان بدین صورت است كه : هر صبح و عصر پنج دقیقه را به انجام دادن این عادت در جلوی آینه اختصاص دهید . به كودكتان یاد بدهید در حالی كه به آرامی دستهایشان را به طرف دهانشان می برند و شروع به ناخن جویدن می كنند خودشان را تماشا كنند زیرا ناخن جویدن عملی است كه نمی توانید خودتان را در حین انجام آن ببیند . بنابراین ، این تمرین به كودكتان كمك می كند تا بفهمند كه در چشم دیگران چگونه به نظر می آیند ، وقتی این تمرین را كودكان انجام می دهند باید آنان را متقاعد سازید تا با صدای بلند بارها و بارها بگویند كه دیگر نمی خواهند بیشتر از این مرتكب این عمل شوند
روش دیگر درمان این است كه دقیقاً تشخیص دهید كه كودكتان چه زمانی ناخن جویدن را شروع می كند ، سپس رفتارهای جدید را جایگزین آن كنید مثلاً به جای اینكه شروع به جویدن ناخن بكند به مدت یك دقیقه دستش را تكان دهد و یا شروع به نوشتن كند و یا نقاشی بكند و كارهای شبیه به آن انجام دهد . در آخر باید به این نكته اشاره كنیم كه عادت ناخن جویدن سریع از بین نمی رود و احتیاج به زمان دارد .

علل ناخن جویدن


چرا دست كودكی به سمت دهانش بالا می رود؟ گروهی از پزشكان بر این باورند كه همیشه علت خاصی برای عادات گوناگون وجود ندارد، بلكه گاهی آنها رفتارهای آموخته شده ای هستند كه تنها پیامدهای مثبت و خوشایندی برای كودك (و یا نوجوان) داشته اند.

 

برای مثال، می توانید زمانی كه دست فرزندتان به سوی دهانش بالا می رود، دقت كنید و محرك هایی را كه موجب این عمل در كودك شده است بهتر ارزیابی كنید. شاید او در همان لحظه به كاری كه باید انجام دهد و برایش مشكل است فكر می كند، می توانید خیلی ملایم از او بپرسید آیا می داند دستش را به دهان برده است ؟


از جمله دلایل رایجی كه موجب ناخن جویدن در كودكان و نوجوانان می شود، آن است كه درصدد كاستن از فشارهای عصبی و تنش های روزانه خود هستند.

 

آنها از این طریق سعی می كنند با هیجانات و بحران های عاطفی درونی شان به مقابله برخیزند. از این رو گروهی از روانشناسان بر این باورند كه نفس «جویدن ناخن» عادتی زشت و ناپسند نیست، بلكه تنها مفری برای رهایی از تنش و استرس در كودك است.


همه ما لحظات بحرانی و ناخوشایندی را در زندگی تجربه كرده ایم و شدیداً تحت تاثیر شرایط ناگوار قرار گرفته ایم. برای كاستن از تنش های روزانه به افراد بالغ توصیه می شود از روش های كاهش استرس و اضطراب، آرام سازی عضلانی، پیاده روی، یوگا و حركات ورزشی آرام استفاده كنند. اما كودكان برای آرام سازی هیجانات تندشان روش های خاص خودشان را دارند.


گاهی والدین تصور می كنند كه یك كودك چرا باید فشار عصبی داشته باشد؟ آیا مگر دوران كودكی دوران فراغت، بازی و بی خیالی نیست؟ اگر كودكی بنا به دلایلی عصبی، تندخو و پریشان شود، این موضوع ناشی از خطا و اشتباه والدین و اطرافیان اوست ؟ پاسخ هر دو سئوال «منفی» است.

 

دوران كودكی همچون بزرگسالی، توام با استرس ها و فشارهای روانی گوناگونی است. بزرگ شدن كاری بس دشوار و مشكل است.

 

والدین نمی توانند و به عبارتی نباید جلوی تمامی فشارها و نگرانی های زندگی را برای كودك بگیرند. هر كودك باید سعی كند روشی برای كاستن از بار هیجانات و عواطف تند خود انتخاب كند كه هم موجب راحتی و آرامش خیال او شود و هم مورد قبول خانواده، اجتماع و شخصیت خود او باشد.


كمك های والدین و مربیان


والدین و اعضای موثر خانواده كودك برای درمان و كمك به كودكانی كه عادت به جویدن ناخن های شان دارند، روش های گوناگونی برمی گزینند.

 

گروهی از آنها با ساده ترین عادت ناخوشایند فرزندشان چنان عصبانی و خشمگین می شوند كه با شدیدترین شیوه های تربیتی درصدد مقابله با آن برمی آیند. در حالی كه گروهی دیگر صبورانه و با ملایمت آرامش خود را حفظ می كنند و سعی دارند روند تشخیص، درمان و بهبودی فرزندشان را پی بگیرند و با همكاری ها و حمایت های خود مانع از تشدید اوضاع شوند.

 

در بسیاری از موارد اگر والدین و اعضای موثر خانواده عادت ناپسند فرزندشان را تا مدتی نادیده بگیرند، پس از مدتی آن عادت به كلی از بین خواهد رفت؛ زیرا یا كودك نیازی به تكرار و استمرار آن ندارد و یا این كه به تدریج بر اثر آن رشد و تحول كودك كاهش خواهد یافت و به كلی از یاد خواهد رفت.


به طور كلی چنانچه كودك عادتی دارد كه مادر و پدر درصدد كاهش آن هستند، می توانند با استفاده از روش های ساده زیر موجب كاهش و قطع آن شوند.


۱ _ سعی كنید حواس كودك را پرت كنید. زمانی كه درمی یابید كودك مترصد جویدن ناخنش شده است، با او صحبت كنید (بازی های كلامی بهترین روش به حرف گرفتن كودك است)، اسباب بازی به دست های او بدهید تا دست هایش درگیر بازی با آن شود و فكر ناخن جویدن به سرش نزند.

 

در مواردی این روش ها موثر واقع می شوند و در مواردی نیز كارایی چندانی ندارند؛ در این صورت بهتر است با كمی دقت و توجه نسبت به محرك های گوناگونی كه می تواند مانع از عمل جویدن ناخن در كودك شود، پیدا كنید و آنها را به كار ببرید.


۲ - در مواردی بهترین كاری كه والدین در مقابل این عادت فرزندشان می توانند انجام دهند، آن است كه هیچ عكس العملی نشان ندهند. انتقاد، اوقات تلخی، ریشخند كردن، تذكرهای ممتد (تو مثل نی نی كوچولوها مدام دستت در دهانت است)، یا تهدید و سرزنش كردن (مریض می شوی، دست هایت زشت می شوند)، هیچ تاثیری در كاهش این عادت ندارند.

 

آنها باید از روش های حمایتی همه جانبه استفاده كنند؛ زیرا والدین نزدیك ترین افراد زندگی كودك هستند كه می توانند او را در این كار كمك و هدایت كنند.

 

اگر آنها برای كاستن از عادات ناخوشایند فرزندشان از روش های تند و خشونت آمیز استفاده كنند، نه تنها موجب كاهش آن عادت نخواهند شد، بلكه فشار عصبی بیشتری هم بر كودك وارد می آورند.

 

والدین و مربیان می توانند با الگو قرار دادن خود و آموزش روش های آرام سازی، ورزش های ساده و گوناگونی را به فرزندشان یاد بدهند.

 

برای مثال همگی روی زمین بنشینند، نفس های طولانی بكشند، تصورات آرام بخشی در ذهن خود مرور كنند و با حفظ آرامش عضلانی خود سعی كنند شیوه های كاهش فشار عصبی را به فرزندانشان بیاموزند.


۳ _ بنشینید و خیلی آرام درباره ناخن های فرزندتان با او صحبت كنید. از آنجایی كه كودكان مایلند توجه، محبت و حمایت مادر و پدر خود را هیچ گاه از دست ندهند، تلاش می كنند كه با انجام خواسته های آنان رضایتشان را جلب كنند.


به او بگویید؛ اگر ناخن هایش را بجود، انگشتان نازیبایی خواهد داشت و نمی تواند آنها را به سایرین نشان دهد.

 

از او بپرسید؛ در چه مواقعی شروع به جویدن ناخن می كند؟ شاید او دلیل بخصوصی را برای این كار توضیح دهد. به او بگویید؛ زمانی كه متوجه این عمل او شوید، با گفتن كلمه و یا عبارت خاصی حاضرید به او یادآوری كنید كه دست از جویدن ناخن بردارد.


به او بگویید كه قصدتان آشوب به پا كردن و جر و بحث با او نیست؛ بلكه تنها قصد دارید به او كمك كنید.


فكر نكنید كه او عمداً شروع به جویدن ناخن می كند. این كار برای او به صورت عادتی مستمر درآمده است كه احتمالاً قادر نیست جلوی خودش را بگیرد. اگر او واقعاً دوست دارد كه عادتش را ترك كند، شما می توانید به او در این كار كمك كنید.


آیا وقتی كه كودك شروع به جویدن ناخن می كند و شما به او تذكر می دهید، باز هم دستش را در دهان می گذارد و یا دستش را با سر آستینش می پوشاند؟ به او بگویید زمانی كه یكی از دست هایش را برای جویدن ناخن بالا می آورد، سعی كند با دست دیگرش آن را بگیرد و مانع از بالا رفتن آن شود.


۴ - والدین می توانند از روش های رفتاردرمانی (دادن ستاره و یا برچسب های عروسكی به كودك) استفاده كنند. بر طبق این روش ها، هر روزی كه كودك ناخنش را نجود، ستاره ای به عنوان پاداش به او می دهند و چنانچه بتواند تعداد این ستاره ها را به ۱۰ برساند، جایزه و پاداشی دریافت خواهد كرد كه موجب تقویت رفتار خوشایند او (یعنی نجویدن ناخن) می شود. برای دختران خردسال، شاید بهترین پاداش مرتب كردن ناخن ها و لاك زدن و یا ستاره زدن بر روی ناخن هایش باشد.


۵ _ یكی دیگر از روش های مقابله با ناخن جویدن كودكان، استفاده از دستكش های تزئینی است. گروهی از كودكان زمانی كه انگشتان شان را می بینند، به این كار مشغول می شوند. در حالی كه اگر انگشتان آنها در دستكش باشد، هم متوجه قول خود می شوند و هم محركی خارجی آنان را از این كار بازمی دارد.


۶- سعی كنید نگرش و دیدی مثبت، سازنده و شفاف نسبت به حل مشكل كودك داشته باشید. اگر هدف شما خاموش ساختن عادتی ناخوشایند در فرزندتان است، بهتر است آن را ملایم و واضح برای او توضیح دهید. سرزنش كردن و تنبیه كودكی كه عادت به جویدن ناخن هایش دارد، نه تنها روش مقابله مناسبی برای درمان آن نیست، بلكه كودك را عصبی تر و لجوج تر می كند و همین امر موجب تشدید این عمل در كودك می شود.

 

بهتر است قبل از آن كه والدین درصدد درمان و بهبودی كودك برآیند، سعی كنند عوامل مختلفی را كه می تواند در تشكیل و تثبیت این عادت در فرزندشان موثر باشد، بررسی نمایند.

 

برای مثال، چه مدت است كه كودك شروع به جویدن ناخن كرده است؟ آیا این رفتار او عكس العملی نسبت به فشارها و استرس های عصبی است؟ (آیا والدین مشاجرات طولانی دارند؟ آیا اخیراً كودك بیمار بوده است؟ و ...) اگر چنین است، جای امیدواری است كه با تغییرات و آرام سازی محیط این عادت خود را ترك كند.

 

آیا مدت ها است كه او این عادت را دارد و آیا تاثیری بر روند زندگی عادی روزانه او (روابط خانوادگی، دوستان، آموزگاران مدرسه، جمع همكلاسی ها و...) گذاشته است؟ آیا كودك در شرایطی خاص (مكان و زمان به خصوصی) مشغول ناخن جویدن می شود؟

 

برای مثال، هنگام تماشای تلویزیون، نشستن در اتومبیل، بازی با همسالان و ... در نظر داشته باشید تشخیص زمانی كه كودك ناخن می جود و یا نمی جود، در انتخاب شیوه درمان می تواند نقش مهمی داشته باشد.


۷ _ زمانی كه فرزندتان رفتارهای خویشتن دارانه از خود نشان می دهد، حتماً او را مورد توجه، محبت و حمایت خود قرار دهید.

 

برای مثال، اگر دخترتان سعی می كند كمتر ناخن هایش را بجود، برایش لاك و یا انگشتری بگیرید كه بتواند با نشان دادن آن به دیگران، تشویق شود عادت خود را كاملاً ترك كند و یا هنگامی كه پسرتان درصدد ترك عادت ناخن جویدنش برمی آید، حتماً او را با خواندن داستان های مورد علاقه اش، پارك بردن، نقاشی كشیدن و... سرگرم سازید و علت تشویق های خود را برایش توضیح دهید.


از آنجایی كه هر عادتی برای این كه كاملاً در كودك تثبیت شود، زمان می خواهد، طبیعی است كه برای ترك آن هم، زمان لازم است.

 

در بیشتر موارد، یك عادت چندان طول نمی كشد كه عادت به حساب آید؛ زیرا ممكن است حاصل یك مشكل و یا بیماری جسمی باشد. برای مثال زمانی كه كودكی مدام بینی اش را می مالد، شاید خشكی و یا مجروح شدن مخاط بینی عامل اصلی این رفتار كودك است، و یا كودكی كه مدام شست خود را می مكد، شاید دچار اضطراب و پریشانی مفرط باشد.

 

 

مطالب آموزشی

 

نوع مطلب :
برچسب ها : اختلال ناخن جویدن،
لینک های مرتبط :
شنبه 11 شهریور 1391
جمعه 4 اسفند 1396 05:21 ق.ظ
کاملا مراقب حرف هایت باش.
به نظر می رسد توجیه مورد علاقه شما در وب است
ساده ترین عامل در نظر گرفتن. من به شما می گویم، قطعا ناراحت می شوم
حتی همانطور که دیگران نگرانی را متوجه خود می دانند.
شما موفق به ضربه ناخن بر روی بالا و همچنین تعریف کل چیزی بدون هیچ عوارض جانبی، مردم
می تواند سیگنال بگیرد احتمالا دوباره به دریافت بیشتر خواهد رسید
با تشکر
دوشنبه 13 آذر 1396 06:36 ب.ظ
موارد فوق العاده از شما، مرد من قبل از اینکه چیزهای خود را آگاه کنم، خیلی عالیست.

در واقع آنچه را که در اینجا دریافت کرده اید دوست دارم، قطعا مانند آنچه که هستی می خواهم
گفت: و بهترین راه که در آن شما آن را می گویند.
شما آن را سرگرم کننده و هنوز هم برای مراقبت از
آن را عاقل نگه دار من نمی توانم صبر کنم تا بیشتر از شما یاد بگیرم.

این سایت واقعا عالی است.
چهارشنبه 10 آبان 1396 10:57 ب.ظ
پس از آنکه من در اصل یک نظر را ترک کردم، به نظر میرسد که در هنگام نوشتن نظرات جدید -Notify من را کلیک کنید
اضافه شده است - کادر انتخاب شده و در حال حاضر هر زمان که یک نظر اضافه شود من
چهار ایمیل با نظر دقیق دریافت کنید. باید وسیله ای باشد که بتوانید مرا از این سرویس حذف کنید؟
با تشکر!
دوشنبه 8 آبان 1396 08:39 ب.ظ
I think everything said was very logical. But, what about
this? what if you wrote a catchier title? I mean,
I don't wish to tell you how to run your blog, but suppose you added a title
that makes people desire more? I mean الفبای زندگی - اختلال ناخن جویدن چیست؟(2) is kinda boring.
You might peek at Yahoo's front page and see how they create post headlines to grab viewers
to open the links. You might try adding a video or a pic or two to get people excited about everything've written. In my
opinion, it would bring your posts a little livelier.
دوشنبه 8 آبان 1396 08:05 ب.ظ
مقاله بسیار خوب، کاملا چیزی است که من می خواستم پیدا کنم.
یکشنبه 30 مهر 1396 03:59 ق.ظ
فقط چیزی که من دنبالش بودم WOW بود با جستجو برای اینجا آمده اید
ژنراتور علامت تجاری myfreecam
شنبه 15 مهر 1396 02:48 ب.ظ
Greetings I am so glad I found your site, I really found you by error, while I
was browsing on Digg for something else, Anyways I am here now and would
just like to say kudos for a marvelous post and a all round thrilling blog (I also
love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have book-marked it and
also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep
up the great b.
یکشنبه 8 مرداد 1396 09:33 ب.ظ
No matter if some one searches for his necessary
thing, therefore he/she desires to be available that in detail,
thus that thing is maintained over here.
یکشنبه 8 مرداد 1396 11:55 ق.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog.
Any responses would be greatly appreciated.
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 05:17 ق.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که
ظاهر شدن مناسب در آیا واقعا حل و فصل درست با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر جملات شما در واقع موفق به من مؤمن اما تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من هنوز کردم مشکل خود را با فراز در منطق و شما خواهد را خوب
به کمک پر کسانی که شکاف. که شما در واقع که می توانید انجام من را
قطعا تا پایان در گم.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:49 ق.ظ
This website truly has all of the info I wanted about
this subject and didn't know who to ask.
سه شنبه 14 شهریور 1391 11:06 ب.ظ
سلام دوستم.شب بخیر
از همه مطالبت اسفاده كردم فقط وقت نداشتم واسه همش نظر بذارم انشاالله در روزهای آتی.
سلام عزیزم
ممنون از اینکه به وبلاگ من سر زدی.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

Upload Music
          چت روم | قالب وبلاگ
استخدام
گالری عکس
دریافت همین آهنگ

*