تبلیغات
الفبای زندگی - 10 اختلال عجیب و غریب خواب
الفبای زندگی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

10 اختلال عجیب و غریب خواب

عجیب و غریب | 10 اختلال عجیب و غریب خوابخواب، کاری است که ما در هر شبانه روز انجام می دهیم. اما همین کار معمول ما، پر از اسرار و نکات ناشناخته است. مثل هر ارگان یا عملکرد دیگر بدن، خواب هم می تواند تحت تأثیر بیماری ها و اختلالاتی، قرار بگیرد.
 

در اینجا 10 عدد از این اختلالات را فهرست می کنم. شاید خودتان یا یکی از اطرافیانتان مبتلا به یکی از این اختلالات باشید!:

1- اختلال رفتاری در طی مرحله حرکات سریع چشم: یکی از مراحل خواب موسوم به مرحله «حرکات سریع چشم» Rapid eye movement یا خواب Rem است. خواب Rem، حدود 20 تا 25 درصد کل خواب را شامل می شود، به عبارت دیگر هر فرد در طی شبانه روز 90 تا 120 دقیقه در خواب Rem است. با این همه بسته به سن هر شخص طول مدت خواب Rem، متغیر است، برای مثال شیرخواران، 80 درصد طول خوابشان را در مرحله Rem سپری می کنند. در طی خواب Rem فعالیت سلول های مغزی یا «نورون ها» مشابه بیداری است.

در اختلال رفتاری مرحله حرکات سریع چشم، عضلات بدن از حالت بی حرکتی و فقدان تونی که باید به صورت طبیعی داشته باشند در می آیند، بنابراین فرد به موازات دیدن رؤیاها شبانه در بستر حرکت می کند و ممکن است به خودش یا اطرافیان صدمه بزند. این اختلال قابل درمان است و غالبا به داروهای ضدتشنجی مثل کلونازپام پاسخ درمانی می دهد.

2- هراس شبانه یا Night Terrors: هراس شبانه عبارت است از هراس شدید و ناتوانی موقت در به دست آوردن هوشیاری. در این اختلال فرد به صورت ناگهانی از مرحله خواب امواج آهسته، بیدار می شود، این بیدار شدن معمولا همراه نفس نفس زدن، ناله و فریاد زدن است. معمولا وقتی فردی دچار این حالت می شود، بیدار کردنش غیرممکن است و غالیا شخص بدون اینکه بیدار شود، مجددا به خواب می رود. به علاوه «هراس های شبانه» به ندرت توسط شخص به یاد آورده می شوند.

توجه داشته باشید که «هراس های شبانه» با کابوس تفاوت دارند. اولین تفاوت این دو این است که شخص دچار هراس شبانه کاملا بیدار نمی شود و تلاش برای بیدار کردنش هم به جایی نمی رسد. به علاوه هراس شبانه می تواند برای بیمار، خطرناک هم باشد، چرا که ممکن در طی آن به خود یا اطرافیانش صدمه بزند.

3- دندان قروچه یا Bruxism: دندان قروچه یک اختلال شایع خواب است، تقریبا 40 میلیون آمریکایی این اختلال را دارند. در طی دندان قروچه شخص دندان هایش روی هم می فشارد. این اختلال می تواند موجب آسیب شدید به دندان ها شود و بنابراین باید درمان شود. علاوه بر این دندان قروچه می تواند موجب سردرد و التهاب مفصل گیجگاهی-فک فوقانی شود. بیشتر کسانی که دندان قروچه دارند، از بیماری خود آگاه نیستند و در 5 تا 10 درصد موارد، تنها با علایمی مثل سردرد و درد آرواره به پزشک مراجعه می کنند. معمولا پزشکان برای این بیماران «محافظ های دهانی» تجویز می کنند، در موارد شدید بیماری، حتی از تزریق بوتوکس در عضلات فک استفاده می شود.

4- سندرم پاهای بی قرار: سندرم پاهای بی قرار در یک فرد بیدار هم می تواند، رخ دهد، اما در شکل شدید، می تواند در طی خواب یا زمانی بی حرکتی بیمار هم، واقع شود. در سندرم پاهای بی قرار، فرد مبتلا تمایل غیر قابل مقاومتی به حرکت دادن بدنش برای گریز از حس ناراحتی بدن دارد. در این سندرم غالبا پاها درگیر هستند، ولی دست ها و قسمت بالاتنه بدن هم می توانند درگیر شوند. در این اختلال وقتی شخص بدنش را حرکت می دهد، به طور موقت احساس ناراحتی اش، تعدیل می شود و تسکین موقت می یابد. پزشکان معمولا برای مبتلایان داروهای ضد تشنج یا شبه مخدرهایی مثل متادون و یا داروهای خانواده بنزودیازپین تجویز می کنند. البته بر سر درمان دارویی یک فرد مبتلا به این سندرم، تا حدی اختلاف نظر وجود دارد.

5- سندرم نبود بیداری- خواب 24 ساعته: در این اختلال عجیب و نادر، بدن قادر به چرخه طبیعی خواب 24 ساعته نیست. بنابراین فرد مبتلا مثل یک فرد عادی، یک چرخه خواب طبیعی شبانه روزی ندارد و چرخه خواب و بیداری بیمار، در هر 24 ساعت تغییر می کند. این اختلال بیشتر در افراد نابینا رخ می دهد.

6- قطع تنفس در طی خواب Sleep Apnea: در طی این اختلال، تنفس شخص مبتلا در طی خواب دچار وقفه می شود، در طی هر وقفه یک یا دو تنفس، انجام نمی شود، چنین وقفه هایی می توانند به صورت مکرر در طی خواب شخص مبتلا رخ دهند. این اختلال وقتی از لحاظ پزشکی اهمیت پیدا می کند که تعداد این وقفه های تنفسی به 5 بار در ساعت برسد. اشخاصی که دچار وقفه تنفسی در طی خواب می شوند، از بیماری خود آگاه نیستند، حتی اگر به خاطر همین وقفه ها مرتب از خواب بیدار شده باشند. بیشتر اطرافیان بیمار هستند که متوجه این اختلال می شوند. ممکن است سال ها حتی یا دهه ها، شخصی به این اختلال مبتلا باشد و متوجه نشود. مبتلایان به این اختلال غالبا در طی روز خواب آلوده و خسته هستند و مراحل خواب طبیعی شان به هم می خورد. معمول ترین درمان وقفه تنفسی در طی خواب استفاده از وسیله ای به نام PAP است که مجاری تنفسی را با به جریان انداختن هوای با فشار مثبت باز نگاه می دارد. از درمان دارویی و جراحی هم برای درمان این اختلال استفاده می شود.

7- سندرم کلاین – لوین: در این سندرم، شخص مبتلا احتیاج به خواب زیاد دارد که گاهی به 20 ساعت در شبانه روز می رسد. معمولا شخص مبتلا تمایل زیادی به غذا خوردن (پرخوری جبری) و تمایل جنسی زیاد دارد. بعضی از محققان عقیده دارند که این بیماری زمینه ارثی دارد و بعضی دیگر اعتقاد دارند که این اختلال یک بیماری خودایمنی است. این اختلال درمان قطعی ندارد، اما غالبا داروهای محرکی مثل آمفتامین و متیل فنیدیت و همچنین ایمیپرامین و مودافینیل برای این دسته از بیماران تجویز می شود. به خاطر شباهتی که بین این بیماری و بعضی از اختلالات خلقی وجود دارد از لیتیوم و کاربامازپین هم در درمان بیماری استفاده می شود. اما غالبا پاسخ به درمان، محدود است.

8- حرف زدن در هنگام خواب: شخص مبتلا ممکن است تنها صداهای ساده در هنگام خواب ادا کند، اما ممکن است به صورت طولانی هم حرف بزند. ممکن است کسانی که صدای فرد مبتلا را می شنوند، بفهمند که او چه می گوید و ممکن است قادر به فهم حرف های او نباشند. حرف زدن هنگام خواب می تواند در مرحله خواب Rem رخ دهد، در این حالت شخص حرف هایی را که در طی رؤیاهایش می زند، بر زبان می آورد، حرف در هنگام خواب می تواند در خواب غیر Rem هم واقع شود. درمانی برای این اختلال وجود ندارد.

9- حمله خواب: حمله خواب یا Narcolepsy، اختلالی است که در آن شخص مبتلا در زمان هایی به صورت تصادفی، به خواب می رود. فرد مبتلا غالبا در طی این خواب های به خواب Rem می رود و کمتر وارد مرحله خواب غیر Rem می شود. شخص مبتلا به کرات دچار خواب آلودگی شدید می شود و نمی تواند مدت زیادی خود را بیدار نگه دارد. علامت دیگر این بیماران کاتاپلکسی Cataplexy است. در طی کاتاپلکسی عضلات یک قسمت یا همه بدن سست می شود به این صورت که فقط عضلات صورت و آرواره ها و گردن درگیر شود و یا همه عضلات بدن درگیر شود. در طی حمله کاتاپلکسی توانایی گفتاری و بینایی شخص مختل می شود، اما شنوایی و هشیاریش باقی می مانند. علت این اختلال به درستی شناخته نشده است. درمان شامل داروهای ضدافسردگی، محرک ها و یا هیپنوتیزم است.

10 – فعالیت جنسی در حین خواب: این اختلال شکلی از «خواب گردی» محسوب می شود و در طی آن شخص مبتلا در هنگام خواب درگیر فعالیت جنسی با پارتنر خود می شود. به خاطر هراس از قضاوت دیگران و ناآگاهی از اینکه این حالت، یک مشکل پزشکی است، افراد مبتلا تا مدت ها برای درمان اختلال خود، اقدامی نمی کنند.


نوع مطلب :
برچسب ها : الفبا، اختلال، 10 اختلال عجیب و غریب خواب، اختلالات روانی، اختلالات خواب، اختلالات، بیماری های روانی،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 25 بهمن 1390
جمعه 16 تیر 1396 01:12 ق.ظ
Hiya very nice web site!! Man .. Excellent ..
Wonderful .. I'll bookmark your site and take the feeds
additionally? I am happy to search out a lot of useful info here in the post, we need work out extra strategies in this regard,
thank you for sharing. . . . . .
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 02:17 ب.ظ
Hiya very nice web site!! Man .. Beautiful ..

Wonderful .. I will bookmark your site and take the feeds also?
I'm satisfied to find numerous useful information right here in the submit, we need work out
more strategies in this regard, thank you for sharing.
. . . . .
پنجشنبه 24 فروردین 1396 06:36 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
I'll be sure to bookmark it and come back to read more
of your useful information. Thanks for the post.

I will certainly comeback.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

Upload Music
          چت روم | قالب وبلاگ
استخدام
گالری عکس
دریافت همین آهنگ

*