تبلیغات
الفبای زندگی - مدیتیشن (قسمت دوم)
الفبای زندگی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

کشیدن وضعیت مغزی به یک حالت دلخواه

اگر محرک خارجی به مغز اعمالشود، قادر است فرکانسهای مغز را ازوضعیتی به وضعیت دیگر انتقال دهد. به عنوان مثال اگر کسی در وضعیت بتا باشد (کاملا آگاه و یک محرک ۱۰ هرتز برای  مدتی به مغز وی اعمال شود ، وضعیت مغزی معمولا به سمت محرک حرکت می کند. نتیجه آرامش یافتن شخص مورد نظر می باشد.  

اگر وضعیت مغزی به عامل محرک نزدیک باشد ، نتیجه موثرتر خواهد بود. بنابراین   وقتی از فرکانسی به فرکانس دیگر می رویم ، فرکانس آغازین باید تا جای ممکن به وضعیت مغزی شما نزدیک باشد. سرعت تغییر فرکانس باید به اندازه ای باشد که     مغز شما همراه با آن تغییر فرکانس دهد. اندازه گیری دقیق وضعیت مغز بدون     دستگاه غیر ممکن است، اما می توان به صورت پیش فرض این را مد نظر قرارداد که در طول روز و در حالت عادی وضعیت مغز در حالت بتا )۲۰ ( HZ قرار دارد              


تحریک مغز با ضرب های بینورال

ساده ترین راه برای تحریک مغز استفاده از گوش‌ها است. اما انسانها نمی توانند صداهایی با فرکانس کم را بشنوند.برای همین از ضرب های بینورال یا ضرب های دوگوشی استفاده می شود. اگر در گوش چپ، فرکانس ثابت ۵۰۰ Hz و در گوش راست فرکانس ثابت ۵۱۰ Hz پخش شود، این دو فرکانس در مغز با همدیگر ترکیب خواهند شد، و تفاوت آنها یعنی ۱۰ Hz توسط مغز دریافت می شود که روشی مناسب برای تحریک مغز خواهد بود

 

با کمک روشهای فوق می توان به نتایج زیر توسط ضرب های دوگوشی دست یافت : مدیتیشین و ریلکسیشنو یادگیری و آموزش کاهش نیاز به خواب درمان بیماریهای خاص و �

امواج مغزی بینورال چگونه روی مغز اثر می گذارند؟

احساس شنیدن امواج شنیداری بینورال زمانی رخ می دهد که دو صدای با فرکانس نزدیک از طریق هدفون های استریو یا بلندگو های استریو به مغز برسد.

مغز در داخل خودش این دو سیگنال را یکپارچه می کند و از دل آنها یک سیگنال سوم به اسم موج بینورال می سازد. دقت کنید که موج بینورال را خود مغز می سازد.

این موج در بخش ورودی سیستم شنوایی انسان توسط سیستم عصبی شناسایی و شنیده می شود و در کل مغز توزیع شده و تولید امواج مغزی را دستخوش تغییر می سازد و متعاقب آن احساس و توانمندی های روانی و جسمی و ذهنی انسان نیز متحول می شود.

چگونگی تاثیر اصوات هماهنگ کننده مغزی

الگوهای امواج مغزی:

چگونگی تأثیر اصوات هماهنگ کننده مغزی
الکترو آنسفالوگراف دستگاهی است که فعالیت الکتریکی مغز را نشان می دهد.آزمایشگاههای متعددی درسراسرجهان با این وسیله مطالعات و تجربیات زیادی برای درک بهتر 4 الگوی اصلی امواج مغزی(بتا،الفا، تتا، دلتا) انجام داده اند.

هر فرکانس دارای ویژگی مشخصی می باشد و حالت مشخصی از آگاهی را ایجاد می کند.

امواج بتا ( 14سیکل در ثانیه و بالاتر) نشان دهنده وضعیت بیماری عادی و هنگامی که توجه فرد جهان خارج می باشد امواج آلفا(13- 8 سیکل در ثانیه)در زمان خیال پردازی مدیتیشن سبک هنگامی که چشمها بسته هستند. امواج تتا(7-4 سیکل در ثانیه) در هنگام خواب و مدیتیشن عمیق و امواج دلتا ( 3- 5/0 سیکل در ثانیه ) در هنگام خواب عمیق و مدیتیشن های بسیارعمیق رخ می دهد. مطالعات انجام شده نشان دهنده آن است که ارتعاشات ناشی از اصوات ریتمیک تأثیر عمیقی روی فعالیت مغزی دارند. شمنها از اصوات ریتمیک متنا وب تولید شده توسط طبل برای انتقال آگاهی و سفرهای خارج از کالبد به جهان های درون استفاده می کنند. در بین راهبان تبتی با استفاده از مانترهای ریتمیک و یکنواخت برای ورود به وضعیت های مدیتیشن عمیق استفاده اثرات مشابهی در شنوندگان این مانترها نیز مشاهده شده است. ریتم های ملایم و ضربان دار نیز به طریق متشابهی عمل می کنند. در صورت اینکه مورد نظر توسط کامپیوتر تولید می شود بسیار دقیق و یکنواخت بوده و می توانند برای ایجاد حالت های مطلوب مغزی استفاده شود. این حالت بسیار شبیه تنظیم کردن یک رادیو روی ایستگاه مشخصی میباشد. با تکنولوژی اصوات هماهنگ کننده ی مغزی می توانیم آگاهی خود را روی دامنه ی وسیعتری از وضعیت های مغزی تنظیم کنیم : هوشیاری، تمرکز، توجه، ریلکسیشن ، تجسم ، خلاقیت الهام ، حافظه ، مدیتیشن خواب عمیق ، و جدایی آگاهی. مانند امواج صوتی ، مغز و ارتعاشات مخصوص به خود را داشته و از آنها جهت ارتباط با قسمتهای دیگر بافت عصبی و بخش های مختلف بدن استفاده می کند.

دستگاه EEG با اندازه گیری پالس های حاصله نورونها که بر حسب سیکل در ثانیه بیان می شود امواج مختلف مغزی را تشخیص می دهد همانطور که ذکر شد امواج بتا در حد فاصل40-13 قرار داشته و با تمرکز بالا و هوشیاری توسعه یافته مرتبط می باشد. برخی از دانشمندان عقیده دارند که فرکانس بتای 40 هرتز کلید ادارک می باشد.

امواج آلفا در حدود 12-7 قرار گرفته ریلکسیشن عمیق مرتبط می باشد ولی نه یک مدیتیشن کامل ، در آلفا ما شروع به دستیابی به ثروت عظیم خلاقیت می کنیم که درست در زیر سطح هوشیاری آگاه ما قرار گرفته است آلفا در حقیقت دروازه ورود وضعیت های عمیق تر آگاهی می باشد. همچنین آلفا محل فرکانسی است که به عنوان فرکانس روز نانس میدان الکترو مغناطیسی زمین شناخته می شود.

تتا در حد فاصل 4-7 هرتز قرار داشته و ناحیه ی شگفت آوری که می توانیم آن را مورد مکاشفه قرار دهیم تتا به عنوان وضعیت سایه ی روشن آگاهی نیز شناخته می شود به طور معمول ما به صورت خیلی گذرا در هنگام بر خواستن از خواب ( دلتای عمیق ) و یا هنگام فرورفتن در آن را تجربه می کنیم. در رؤیاهای ، تصویر زنده لحظه ای در مقابل چشم ذهنی در وضعیت تتا رخ می دهند و در این حالت ما مستعد دریافت اطلاعاتی ماورای وضعیت عادی آگاهیمان هستیم. همچنین تتا دروازه ای برای یادگیری و حافظه شناخته شده است. مدیتیشن تتا باعث افزایش خلاقیت ، تقویت قدرت یادگیری ، کاهش استرس و بیدار شدن قدرت اشراق و توانائیهای دیگری در زمینه ادراک فراحسی می شود.

امواج دلتا در حدود 4-0 هرتز قرار می گیرند. دلتا با خواب عمیق مرتبط می باشد. علاوه بر این، فرکانسهای خاصی در محدوده دلتا باعث ترشح هرمون رشد که در بهبود بیماریها و ترمیم بافتها مؤثر است می شوند. این امر توضیح دهنده ضرورت یک خواب آسوده و عمیق در فرآیند بهبود امراض می باشد.   

ریتم و هماهنگی :

ماهیت هستی ریتم است. هر چیزی در حال حرکت به سوی ریتم اصلی خود می باشد. از مدارهای گردشی الکترون و پروتون گرفته تا مدارهای عظیم سیارات. ستارگان و کهکشانها ، ریتم در موجودات زنده با وضوح بیشتری مشاهده می شود. از ضربان مداوم قلبی تا سیکلهای تنفسی. حدود فرکانس شنوایی انسان 20000- 20 هرتز می باشد. ما فرکانسهای خیلی پایین را نمی توانیم بشنویم اما می توانیم آنها را به عنوان یک فرآیند درک کنیم . هماهنگ کردن به معنای این است که ارتعاشات یک شئ می تواند باعث ایجاد نوساناتی با فرکانس یکسان در یک شئ دیگر شود. ریتم های خارجی می توانند یک تأثیر مستقیم بر روی فرآیند های فیزیولوژیک و سایکولوژیک شنونده داشته باشد. ثابت شده است ریتم های کمتر از70- 48 سیکل در ثانیه با تغییر الگوهای امواج مغزی باعث کاهش ضربان قلب و تعداد تنفس می شوند.

فرکانس های تداخل دو گوشی و امواج فرامغزی:

اینطور به نظر می رسد که رسیدن به وضعیتهای فوق عادی ، ادراک فراحسی و توانائیهای فرا روانی نیازمند تمرینات منظم و مداوم، تکنیکهای باستانی نظیر مدیتیشن ، مانترا ، یوگا ، اشکال مدرن شده آموزشهای اسراری مانند ریلکسیشن عضلانی پیش رونده ، خود هیپنوتیزم و بیوفیدیک می باشد. اما مشکل اصلی آن است که برای رسیدن به نتایج دلخواه با استفاده از این روشها نیاز به زمان طولانی و نظم و پشتکار زیاد می باشد. اما در حال حاضر راه آسانتری نیز وجود دارد.تکنولوژی جدیدی که می تواند ما را مستقیما ً به وضعیتهای سودمند مدیتیشن و ادراک توسعه یافته هدایت کند � جایی که می توان از قدرت پیوند ذهن و بدن سکوی پرتابی ساخت برای رسیدن به حداکثر کارآیی ذهنی و بدنی این روش جدید از امواج صوتی برای انتقال شنونده به فرکانسهای برتر آگاهی استفاده می کند. وضعیتهایی از آگاهی که تحولات عمیقی در آن رخ می دهد. هنگامی که سیکلهای صوتی خالص و دقیق با فرکانسهای متفاوت از طریق یک هدفون استریو به مغز می رسد دو نیمکره مغزی در هماهنگی با یکدیگر عمل می کنند و در حقیقت سیگنالهای صوتی خارجی شنیده نمی شود و آنچه که توسط مغز درک می گردد یک سیگنال سوم مجازی به نام فرکانس تداخل دو گوشی است. سلولهای مغزی در پاسخ به فرکانس تداخلی دو گوشی در هماهنگی کامل با یکدیگر مرتعش می شوند.اصوات هماهنگ کننده مغزی بدون تلاش زیاد ، فعالیت مغز را بسوی الگوهای بسیار ویژه ، سازمان یافته و منسجمی هدایت می کنند. این امر باعث دسترسی به وضعیتهای جالب توجه آگاهی توسعه یافته می شود. هنگامی که سیگنال با فرکانس 100 سیکل در ثانیه به داخل یک گوش و فرکانس 110 بطور همزمان به گوش دیگر وارد می شود. فرکانس تداخل دو گوشی که توسط مغز درک می گردد تفاضل دو فرکانس مذکور یعنی 10 سیکل در ثانیه خواهد بود. شما بجای شنیدن دو فرکانس متفاوت، در واقع صوت ریتمیک و آرام بخشی را خواهید شنید که فرکانس آن 10 سیکل در ثانیه می باشد. این فرکانس در محدوده ریلکس کننده امواج مغزی آلفا قرار دارد.

   علاوه بر هدایت فعالیت مغز به طرف وضعیتهای کاملاً اختصاصی نظیر بتا ( تمرکز و ادراک ) و آلفا ( ریلکسیشن و تجسم ) تتا ( مدیتیشین ، یاد گیری و حافظه ) و دلتا ( خواب و شفا ) . آهنگ ریتمیک فرکانسهای تداخل دو گوشی باعث ایجاد تعادل در نیمکره های راست و چپ مغز شده و وضعیت جالب توجهی به نام هماهنگی نیمکره ها می شود. معلوم شده است که پدیده مذکور توأم با افزایش خلاقیت، سرخوشی، افزایش تمرکز، آرامش عمیق و افزایش تواناییهای یادگیری می باشد. با تکنیکهای پیچیده ای فرکانسهای تداخل دو گوشی به صورت چند لایه در کنار یکدیگر قرار می گیرند. این فرکانسهای چند لایه باعث فعال شدن گروههای مختلف سلولهای مغزی با فرکانسهای متفاوت می شوند.

فرکانس های تداخل دو گوشی چگونه سطح آگاهی را تغییر می دهند:

فرکانسهای تداخل دو گوشی از طریق سیستم شبکهای فعال کننده مغز بر روی آگاهی اثر می کند. این سیستم مسئول کنترل بیداری، توجه و هوشیاری می باشد. تفسیر، پاسخ و واکنش نسبت به اطلاعات دریافتی توسط سیستم شبکه ای مغز و تحریک تالاموس و قشر مغز توسط آن اداره می شود. همچنین سیستم شبکه ای فعال کننده مغزی مسئول کنترل توجه و میزان هوشیاری می باشد . گوش دادن به فرکانسهای تداخل دو گوشی باعث ارائه اطلاعات به سیستم شبکه ای فعال کننده مغزی می شود. این امر به دلیل پذیرفتن فرکانسهای منحصر بفرد دو گوشی موجی شکل به عنوان الگوهای امواج مغزی توسط این سیستم می باشد. این اطلاعات شامل کاراکتر، کیفیت و دیگر ویژگیهای حالتی از آگاهی که فرکانسهای دو گوشی ارائه می کنند می باشد در صورتیکه تحریکات داخلی بدن ، احساسات ، روحیات ، عقاید و تحریکات حسی خارجی در تعارض با این اطلاعات نباشد سیستم شبکه ای فعال کننده مغزی وضعیت آگاهی را در تطابق با تحریک فرکانسهای دو گوشی تغییر خواهد داد. این امر در حقیقت ناشی از کارکرد طبیعی مغز در حفظ هموستاز ) تعادل داخلی ) می باشد. مغز به صورت خود کار و فعالانه کلیه کارکردهای بدن را برای حفظ هموستاز تنظیم می کند. در طی یک فعالیت طبیعی و مداوم در جهت حفظ هموستاز، سیستم شبکه ای بصورت فعالانه نسخه برداری قشر مغز از امواج مغزی جاری را زیر نظر داشته و تداوم می بخشد ( مگر اینکه دلیل دیگری برای ایجاد تطابق با اطلاعات جدید ناشی از منابع داخلی و یا تحریکات حسی خارجی وجود داشته باشد.) به هر حال بدلیل وجود ویژگیهای مشابه با امواج مغزی طبیعی و تداوم فرکانسهای صوتی تداخل دو گوشی، سیستم شبکه ای باعث شروع نسخه برداری قشر مغز از تحریکات فرکانسهای دو گوشی می شود. با این باور که این فرکانسها در حقیقت امواج جاری مغزی می باشد. با گذشت زمان سیستم شبکه ای محیط داخلی و خارجی بدن و وضعیت آگاهی را به منظور تعیین لحظه به لحظه تناسب آن برای مقابله با شرایط موجود بررسی می کند. تا زمانی که تعارض وجود نداشته باشد سیستم شبکه ای به طور طبیعی به تنظیم کاراکتر، کیفیت و ویژگیهای آگاهی با اطلاعات حاصله از الگوهای مشابه با امواج مغزی اصوات هماهنگ کننده مغزی ادامه خواهد داد.

. اصوات هماهنگ کننده مغزی

اصوات هماهنگ کننده مغزی موسیقی نیستند . لذا گوش دادن انفعالی و عدم فراهم کردن شرایط مورد نیاز نتایج مطلوبی را به دنبال نخواهد داشت ، علاوه بر این مانند هر تمرین ذهنی دیگری تداوم، نظم وپشتکار متضمن حصول نتایج دلخواه خواهد بود

از آنجائیکه فرکانسهای تداخل دو گوشی بر اساس این واقعیت که هر یک از گوشها فرکانس متفاوتی را می شنود، لذا استفاده از هدفون استریو ضروری بوده و در صورت عدم دسترسی به هدفون و یا عدم احساس راحتی با آن با ایجاد فاصله مناسب بین دو بلندگو بطوریکه سر بین آن دو قرار گیرد ، میتوان از آن استفاده کرد

ولوم صدا را طوری تنظیم کنید که کاملاً احساس راحتی نمائید و بلندی صدا موجب حواسپرتی شما نشود. توجه داشته باشید که ولوم در کمترین مقدار خود می تواند تنظیم شود بطوریکه صدا به سختی شنیده شود ولی در عین حال 100% موثر واقع گردد .

در مدت زمان گوش دادن به اصوات هماهنگ کننده مغزی ، اتاق را نیمه تاریک کنید ( به غیر صوت مربوط به مطالعه ) و ترتیبی دهید که کسی مزاحمتان نشود ، تلفن را قطع کرده و در وضعیت درازکش قرار بگیرید ولی مراقب باشید که به خواب نروید . در صورت آشنایی با صورتهای نشستن مدیتیشن ، آنها را نیز می توان امتحان کنید

برخی از اصوات هماهنگ کننده مغزی در حالت نشسته وعادی نیز می توانند مورد استفاده قرار بگیرد مانند صوت مربوط به افزایش قدرت یاد گیری که در هنگام مطالعه گوش داده می شود

مدت زمان مناسب برای انجام تمرین روزانه حدود30-20 دقیقه می باشد . برخی از اصوات از این میزان بیشتر هستند و بتدریج می توانند مدت تمرین را به حد اکثر ضبط شده روی سی دی برسانید

بطور خلاصه: در زمان گوش دادن به اصوات هماهنگ کننده مغزی بدون کنجکاوی صرفاً گوش دهید و سعی نکنید آنها را تجزیه و تحلیل نمائید . از نظر بدنی ریلکس از نظر هیجانی آزاد و از نظر ذهنی آرام باشید . محیط نیمه تاریک بدون سر و صدا و دارای درجه حرارت مناسب باشد . وضعیت درازکش ، دستها در طرفین ، زیر سر زیاد بلند نباشد ، لباسها راحت و گشاد ، چشمها بسته ، تنفس آهسته و عمیق

! اخطار

: افراد زیر مجاز به استفاده از اصوات هماهنگ کننده مغزی نمی باشند

افراد مستعد به صرع و تشنج-

افرادی که از پیس میکر استفاده می کنند-

افراد مبتلا به آریتمی ها ( بی نظمی های ضربان قلب ) و بیماریهای دیگر قلبی -

افرادیکه از داروهای محرک ، روانگردان و آرامش بخش ها استفاده می کنند

برای دانلود نرم افزار تولید اصوات بینورال اینجا را کلیک کنید
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 12 اسفند 1390
پنجشنبه 16 آذر 1396 10:21 ب.ظ
Article writing is also a fun, if you be familiar with then you can write if not it is complex to write.
شنبه 18 شهریور 1396 08:11 ب.ظ
Having read this I believed it was very informative. I appreciate you spending some time and energy to put this content together.
I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting.

But so what, it was still worth it!
جمعه 3 شهریور 1396 05:26 ب.ظ
I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is tasteful, your authored material stylish.
nonetheless, you command get got an nervousness over that
you wish be delivering the following. unwell unquestionably
come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield
this increase.
شنبه 14 مرداد 1396 04:53 ب.ظ
Thanks to my father who told me concerning this web site, this web site
is really awesome.
یکشنبه 4 بهمن 1394 12:55 ق.ظ
با درود و سپاس به خاطر مطالب خوبتون. میخواستم بدونم آیا اپلیكیشن موبایلی برای آیفون وجود داره كه باش امواج رو گوش بدیم..
با سپاس
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

Upload Music
          چت روم | قالب وبلاگ
استخدام
گالری عکس
دریافت همین آهنگ

*